“Herkesin Bir Ağacı Olsun” Projesine destek vermek ister misin?

Sevgili Coğrafya Öğretmeni ve Bitki Uzmanı Hülya Öznalbant Sebahat Bağbars’la New York röportajlarının konuğu oldu…  Proje her ne kadar “Herkesin Bir Kiraz Ağacı Olsun” adıyla  başlansa da yoğun ilgi nedeni ile “Herkesin Bir Ağacı Olsun” adıyla vişne, Bayramiç beyazı gibi farklı meyveleri de kapsıyor artık. Öznalbat’la projeye dair her şeyi konuştuk. Bu projeye dolayısıyla da dünyaya nasıl katkıda bulunursunuzun yanıtı da röportajımızda… Umarım dünya böyle güzel projelerle hak ettiği güzellikte kalmaya devam edecek… Emeği geçen herkese teşekkürler.

Röportajı bu linki tıklayarak izleyebilirsiniz.  

Proje 1 

“”Herkesin Bir Ağacı Olsun “”

Bayramiç beyazını yaşatalım mı ? 

🌿Dünyada sadece Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, Kazdağları’nın eteklerinde yetişen bir meyve.

🌿Erkenci, orta ve geç olmak üzere üç dönemde yetiştirilen ürünün ayırt edici bir özelliği de tamamen çekirdekten yetişmesi.

🌿Bayramiç beyazı yerel ve endemik tür olması nedeni ile bölgeki biyoçeşitliliğin önemli bir parçası.

🌿Kuraklığa karşı da dayanıklı olduğu için az suyla yüksek verim elde edilebiliyor.

🌿20 Haziran’da başlayan hasadı 10 Eylül’e kadar sürüyor.

🌿Beyaz nektar olarak bilinen meyvelerin aroması , tadı müthiş güzel . Genç bir ağaçtan 15-25 kilo arası ürün alınabiliyor . 

🌿beyaz nektar içindeki c vitamini oranı çok yüksek . Cilt güzelliğinde , kolon kanseri tedavi sürecinde faydalı olduğu söylenmekte . Gözlerdeki katarak oluşumunu engellediği söylenmekte . Lifli yapısı bağırsak ve mide ye iyi gelmekte . 

🌿Bayramiç Beyazı ağacı sahiplenilebileceği gibi , fidanı da alıp bahçenizde dikebilirsiniz. 

🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿

Ağaç meyvesi  ya da fidanı sahiplenmek isteyenlere sözleşmeleri e-mail adreslerine gönderilecektir .

Ağaç sahiplenmek  ile ilgili bilgiyi içeren sözleşme hulyaoznalbant @hotmail.com  e-mail adresine yazdığınızda size gönderilecektir . 

Her türlü bilgi için facebook hesabı @evahulyaorganik adresine mesaj atabilirsiniz.

🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿

Proje 2

“Her Fidan Yaşayan Bir Can”

Heybeli Ada yangını başta olmak üzere yanarak yok olan ormanları tekrar kazanmak için başlatılmış bir projedir. 

Hülya Öznalbant: “Bu proje kapsamında birlikte çalışılan çiftçi dostlarımızla birlikte fidan yetiştireceğiz ve ağaç dikme mevsiminde , vaktinde yetiştirdiğimiz bu fidanları getirip yanan alanlara dikeceğiz. İlk öncelik Heybeliada… Ada’nın dokusuna uygun ağaç fideleri çoğaltıcaz. Bunun yanında  zeytin – ceviz- badem – iğde – taflan – biberiye – adaçayı – lavanta – üzüm asmaları- her türlü meyve – her türlü çiçek  dikimi  yapılacak . Kasım ayından mart ayına kadar fidan dikimi devam edecek . Gelemeyenler için gönüllüler destek olacak … her fidan bedeli 25 tl olarak belirlendi . Bunun içerisinde her türlü bakım ve taşıma dahil olacak . Fidanları bizler için yetiştiren köylülerimize çiftçilerimize  ulaştırmak için hesap numarasını katılımcılara ileteceğiz … e-mail olarak geri dönüş yapabilirsiniz .hulyaoznalbant@hotmail.com .  Her türlü bilgi için facebook hesabı @evahulyaorganik adresine mesaj atabilirsiniz.”

 

 

Gazeteci, yazar, kahkaha terapisti, masal anlatıcısı, masallarla dans eğitmeni... Keyfi çizer (Instagram @artbyseba Fotoğraf çekmeyi sever... Serbest olarak gazeteciliğini hala sürdüren Sebahat Bağbars 13 yıl hizmet verdiği PR Marka Danışmanlığı mesleğine 2017 yılında ara verdi. Birçok sosyal sorumluluk projesine destek vermekte ya da bizzat yürütmektedir. Bağbars 2019 yılından bu yana New York'ta yaşamaktadır.