Bir başka dünyanın insanı “Mustafa Akay”

Yeni single çalışması “Beyaz Güvercin” ile şu sıralar gündemde olan sevgili Mustafa Akay’la onun kitap projesi vasıtası ile tanıştık. Bu röportajı da böylesi güzel bir kalbi, yeteneği daha çok insanın tanıması için yaptım. Aslında bir taşla iki kuş vurduğumu da buradan ilan etmek istedim. Sevgili Mustafa ile yollarımızın kesişmesi ile hem güzel bir kitap çalışmasına imza attım hem de mütevazı, beyefendi ve kalbi pamuk bir dost kazandım. Bir başka dünyanın insanı olduğunu düşündüren harika bir kalbe sahip kendisi! Keyifle okumanız dileğiyle…

Seninle kitap maceramız sonucu tanıştık. Onu da konuşacağız ama bu röportajı da biliyorsun yeni single çalışmandan dolayı yapmak istedim. Peki, Mustafa Akay kimdir bize kısaca özetler misin?

Elimden geldiği kadar hayatı şarkıları ile anlatmaya çalışan, sevmenin ve sevilmenin önemini vurgulayan bir müzik insanı olarak kendimi tanımlamam yanlış olmaz sanırım! Müzik hayatımda 28 seneyi geride bıraktım. Bu süreçte aile şirketimle de ilgilendim ancak müzik benim her zaman baş tacım oldu! 

Müzik kalbini ilk nasıl ele geçirdi, çocukluk aşkı mı yoksa?

Klasik bir cevap vereceğim ama gerçekten de müziği yaşamımın parçası haline getirmek amacıyla ilk adımımı 5 yaşında attım. Annemle Üsküdar Musiki Cemiyet’ine giderdik. Müzikle aramdaki aşkın büyüklüğünü siz düşünün artık:)

Yıllardır içindesin ama müzik tam da bu yaşında senin için ne ifade ediyor!

Hayat damarım, nefesim, varlık nedenim ve elbette şükürüm…

Bize sevenlerinle yeni buluşturduğun “Beyaz Güvercin” single çalışmandan bahseder misin?

Ben şarkılarımın sözlerini yazarken hayattan, hayatımdaki gözlemlerimden esinlenirim. Gözlemlerimi kalbimde demledikten sonra da kağıda; notalara dökerim. Ayrılık, hepimizin hayatında mutlaka karşılaştığı bir durum. Ben de bu şarkıyla ayrılık elbette herkesin yaşayabileceği bir durum ama yalan dolanla olmasının çok anlamsız olduğunu anlatıyorum. Ayrılığın da bir kalitesi olmalı, bir adabı olmalı!

 

 

Birçok insan senin hak ettiğin yerde olmadığına dair yorumlar yazıyor sözlüklerde. Mustafa Akay sesi ve müzik bilgisiyle sence istediği yerde mi?

Elbette biz sanatçılar sevenlerimizin varlığı ile sevgisiyle bu yolda daha sağlam ilerliyoruz. Senin vesilenle buradan da onlara bir kez daha teşekkür ederim. Çok güzel yorumlar alıyorum hem sosyal medyadan hem de birebir programlarımı takip eden insanlardan. Nasıl güzel bir zenginlik dahası var mı! Başarı hayata nasıl baktığınla alakalı biraz bence. Toplumumuzda hangi iş kolunda olursa olsun bir çok başarılı insan da benzer sorunlarla karşılaşıyor. 

Özellikle sanat dünyasında eğer medyatik değilsen, popüler bir isim değilsen başarıların görmezden gelinebiliyor. Bu bence çok yanlış ama ben yılların tecrübesi ya da olgunluğu ile belki de müziğime hak ettiğim değeri verenlerle aynı havayı soluyor olmaktan mutluyum. Elbette onların yorumlarına hak veriyorum ve haklısınız da diyorum! Ben güzeliklerin olması gerektiği zamanda yaşanacağına inanan biriyim ve eninde sonunda insanın ektiklerini biçtiğine de inanırım. Yazılan yorumlar da yaptığımız çalışmaları gerçekten gören insanlar tarafında yazılıyor. Bu bile nasıl kıymetli bir şey bir sanatçı için bilemezsiniz! İyi ki varlar! İyi ki varsınız!

Keşkelerin var mı?

Çok şükür yok. Her yaşanmışlık bir basamak insan hayatı için. Olumlu ya da olumsuz verdiğimiz her karar bizi biz yapan gerçek şey! İnsan an da kalmayı bilmeli, an size ne hediye ediyorsa onu yaşamak, dersler çıkarmak ya da başarıları kucaklamak sizi keşkelerden kurtarır! Duygularımı, anlarımı olması gerektiği gibi şarkılarıma da yansıttığımı düşünüyorum. Keşke demek yerine ben bu yaşanmışlıktan nasıl bir farkındalık kazandım diyerek bakıyorum hayata. 

Radyocu kimliğine neden ara verdin? O dönemi de biraz özetler misin bize?

Eski günler güzeldi. O zamanlar sanallık bu kadar gözde değil; gerçek dünyalarımız var! Nasıl mükemmel günlerdi. Ben böyle bir dönemi yaşadığım ve o dönemde insanların hayatlarının belki de mutluluklarının bir parçası olduğum için çok şanslı görüyorum kendimi.

Tekrar radyo programı yapmayı düşünüyor musun?

O dönemler işlerimin yoğunluğu nedeni ile bırakmak zorunda kalsam da radyoculuk serüvenimin yeri hayatımda ayrıdır. Ama bu yeniden sevenlerimle bir radyo programıyla buluşmayacağım anlamına gelmiyor! Neden olmasın!

Peki, televizyon programı var mı ufukta? 

Ülkemizde proje üretme konusunda uzmanız. Ancak o projelerin hayata geçirilmesi konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Çok uzun yıllardır televizyon programı projeleri hakkında konuşuluyor ama henüz bir projeyi hayata geçirmek nasip olmadı! Belki yakındır! Bu röportaj uğurlu gelir. 

Gitarın hep yanında… Canlı performans gerçekleştirmeyi de seviyorsun. Başka enstrümanlarla aran nasıl?

Ben kendimi bir enstrümanist olarak görmüyorum. Gitarıyla kendi kendine takılan biriyim. Enstrümanını konuşturan kardeşlerime saygısızlık edemem. Gitarımla tatlı bir aşk yaşıyoruz diyelim. 

Sosyal medyadan sevenlerinle sürekli canlı bağlantılar gerçekleştiriyorsun. Hikayesiyle şarkılar nedir biraz anlatır mısın?

Hikayesi ile şarkılar maceram Sessiz Gemi adlı şarkının aslında bir aşk şarkısı olduğunu öğrenmemle başladı. Herkes bu şarkının bir ölümün ardından yazıldığını düşünse de Yahya Kemal, Nazım Hikmet’in annesine olan aşkı için yazmış. Dolayısıyla dinlediğimiz şarkıların hikayelerini bilmek başka bir zenginlik. İlginç olan ise; dinlediğimiz bir çok şarkının yazılış nedeni, hikayesi bizim şarkıyı dinlerken edindiğimiz düşünceden çok farklı olabiliyor. Nasıl mı? O zaman siz YouTube kanalıma davet edeyim. Bir çok şarkının hikayesini dinleyenlerim için hem anlattım hem de seslendirdim. 

Yurt dışında da birçok konser veriyorsun. Hangi ülkelerde sevenlerinle buluşma şansın oldu. Hiç unutamadığın bir anın var mı bizlerle paylaşmak isteyeceğin.

Tekliflere kayıtsız kalmıyorum. Dünyanın her yerine müziğimle ulaşıyor  ya da ulaşacak olmak ayrı bir mutluluk. Şu ana kadar Amerika, İngiltere, Almanya’da sevenlerimle buluştum. Hatta bir anım var. Türkçe şarkılar söylememe rağmen beni dinleyenler arasında bulunan yabancı bir dinleyicimin yanıma gelip, ceketini ilikleyerek bana teşekkür etmesi unutamayacağım güzellikte bir anıdır. Sanata, sanatçıya değer veren insanları seviyorum. 

Dünden bugüne albüm ve single çalışmalarını sırasıyla bizimle paylaşır mısın?

2002’de “Esirin Oldum” albümümü çıkardım, Mini albümüm “Ruh İkizim” 2009 yılında; “Sen Aşk” single çalışmam da 2015 yılında müzik severlerle buluştu. 2016, “Şehrin Melekleri” single çalışmamı 2019’da “Ruh İkizim” takip etti. Ve dumanı üstünde single çalışmam da “Beyaz Güvercin”

Birlikte hazırladığımız kitap projenden de biraz bahseder misin?

Biliyorsunuz şarkılarımı ben yazıyorum. Her şarkımın yazılma sürecinde yaşanmışlıklarımı süzgeçten geçiriyor, duygularımla harmanlayıp notalara ve kelimeler döküyorum. Şarkı yazmak bir matematik işi ancak yazar olmak başka bir yetenek. Bir süredir aklımda olan bir şeydi. Hissettiklerimle şarkılarımın ötesinde insanlara nasıl bir yaşam sevinci verebilirim. Onlara mutlu ol, her şey geçer öyle de böyle de geçer yeter ki sen güçlü ol ve daha bir çok mesaj vermek istedim. Belki bir motive hikayeleri belki de iyi hissettirecek bir liman olsun istedim ortaya çıkarılacak kitap. Kitap fikri olgunlaşınca aklımda ve yüreğimde yazdıklarımı daha geniş pencereden yorumlayacak bir yazar arayışına girdim. Kelimeleri konuşturmak, içimdeki hisleri başka birinin yüreğinden, kaleminden geçirmek fikri de ilginç geldi. Şanslıyım ki bir arkadaşım sayesinde şu anda New York’ta yaşayan gazeteci, yazar Sebahat Bağbars’la yollarımız kesişti. İlk andan itibaren hem kimyamız tuttu hem de iyi bir partner olduk. Benim yüreğimden geçenler onun kalemiyle şiirsel bir kıvama büründü. Son kararla kitabı iki bölüm olarak hazırlamaya karar verdik. İlk bölümde benim şarkılarımdan, onları yazarken ki duygularımdan, düşüncelerimden yansıttıklarımı kendi yeteneğiyle harmanlayan Bağbars’ın makalelerinden oluşacak. İkinci bölüm ise; biliyorsunuz benimle özdeşleşen ve YouTube kanalımda “Hikayesiyle Şarkılar” adıyla şarkıların gerçek hikayelerine yer veriyorum. Kitapta o programlarda anlattığım hikayelere de yer verilecek. 

Sana ulaşmak isteyenler için sosyal medya hesaplarını bizlerle paylaşabilir misin?

Elbette www.mustafaakayofficial.com  adresimde tüm sosyal medya hesaplarıma ulaşabilirler. 


Gazeteci, yazar, kahkaha terapisti, masal anlatıcısı, masallarla dans eğitmeni... Keyfi çizer (Instagram @artbyseba Fotoğraf çekmeyi sever... Serbest olarak gazeteciliğini hala sürdüren Sebahat Bağbars 13 yıl hizmet verdiği PR Marka Danışmanlığı mesleğine 2017 yılında ara verdi. Birçok sosyal sorumluluk projesine destek vermekte ya da bizzat yürütmektedir. Bağbars 2019 yılından bu yana New York'ta yaşamaktadır.