Bu kafa başka kafa: “Heykel Kafası”

“Heykel Kafası” Instagram hesabını takip ettiğimden beri bir numaralı takipçileriyim. Esprilerin ve görsellerin uyumu, kalitesi dışında kendimi tutamayıp yaptığım yorumlara gelen kibar geri dönüşler… İster istemez bir gazeteci olarak  işin  arka planını  merak ettim ve yanılmadığımı da gördüm. Gelecekte çok daha iyi yerlerde göreceğimize emin olduğum bir ekip ile karşı karşıyayız. Buyrun bakalım “Heykel Kafası’nın hikayesini birinci ağızdan dinleyelim…

 

“Heykel Kafası” instagram hesabıyla birçok insanın yüzünde tebessüm oldunuz. Doğal olarak birçok insan bu instagram hesabının arkasındaki ismi merak ediyor. Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Mehmet Veysel Akdemir. Kimliğimi gizlemiyorum ama kendimi ön plana da çıkarmıyorum. Sayfada sadece heykeller, sözler konuşulsun istiyorum. “Acaba kim yönetiyor bu sayfayı? Nereli? Ne iş yapıyor?” diye düşünülmesini istemiyorum. İnsanlar sadece Heykel Kafası’nın onlara verdiği pozitif enerjinin tadını çıkarsınlar, bu bizim için yeterli. 

Nasıl doğdu “Heykel Kafası” hesabı?

Kardeşimle birlikte bir marka kurmaya karar verdik. Bu markanın tasarım üzerine özel bir marka olmasını istiyorduk. İsmini de “Heykel Kafası” olarak belirlemiştik. Normal şartlarda önce markayı kurup sonra adını duyurmamız gerekliydi. Bizse önce markanın adını duyurmayı sonra markayı kurmayı tercih ettik. Heykel Kafası da böylece doğmuş oldu. Kalite, güven ve samimiyet markamızın çıkış noktası. Heykel Kafası profilinde de tam olarak bu var. Samimiyet olduğunu insanlar da hissediyor ve Heykel Kafası’nı çok sevdiler. Biz de bu hesabın şu anki saf halinde kalması gerektiğine inandık. Markanın adı yine “Heykel Kafası” ismiyle bağlantılı ama ayrı bir hesap olacak, orijinal sayfayı değiştirmeyeceğiz.

Heykel kafası takipçileri eminim hedeflediğiniz yeni projeyi de aynı sevgiyle kucaklayacaklardır. Hiç reklam almamanız da dikkatlerden kaçmıyor! İlerisi için bu hesabı paraya çevirmek gibi bir fikriniz var mı?

Heykel Kafası takipçileri gerçekten çok kaliteli. Normal şartlarda böyle büyük sayfaların mesaj kutusuna girdiğinizde argo kelimeler tavan seviyededir ama Heykel Kafası’nda böyle bir durum neredeyse hiç yok. Mizahtan anlayan mükemmel bir kitlesi var. Hiç reklam almadık, almayı da düşünmüyoruz Heykellerle bağlantılı ve gerçekten dikkat çekici şeyler olursa hikaye olarak takipçilerimizle paylaşabiliriz. Sayfamıza giren takipçilerimizin “Yine reklam yapıyorlar” minvalinde düşünmesini kesinlikle istemiyoruz bu sebeple de reklam almıyoruz. Şu vakte kadar hiçbir sayfanın reddedemeyeceği reklam tekliflerini sırf bu sebeple defalarca kez reddettik. Reddetmeye de devam edeceğiz. Yeni kuracağımız markada Heykel Kafası tasarımcılarının çok sıra dışı tasarımları olacak.

Kıvrak zeka, espri yeteneği, heykelleri konuşturma ustalığı… Oldukça özenli ve düzenli paylaşımlar yapılıyor. Heykel Kafası bir ekip işi mi? 

Sayfada çok güzel esprili sözler var ama tabii ki de hepsi bize ait değil. Sayfanın asıl amacı söz yazmak ya da güzel heykel fotoğrafı paylaşmak değil de heykelleri konuşturmak. Heykel Kafası bir ekip işi, çok kaliteli bir ekibin işi. İlerleyen zamanlarda umarım bütün arkadaşları size tek tek tanıtma fırsatım olur.

Dünyanın bütün heykellerini ayağımıza getirdiniz desek yalan olmaz! Nereden temin ediyorsunuz bunca heykel fotoğraflarını?

Aslında dünyada heykel sanatına önem veren ve şehirlerini heykellerle süsleyen çok fazla ülke var. Yıllarca paylaşsak bitiremeyiz diyebiliriz. Günümüz teknolojisiyle bu güzelliklere ulaşmak o kadar da zor değil. 

İnsanlar size çektikleri heykel fotoğraflarını yolluyor mu? Ya da teklif ediyorlar mı?

Evet, yollayan çok kişi oluyor. Yolladıkları fotoğraflar yüksek çözünürlükte olursa arşivimize ekliyoruz. Yüksek çözünürlük yoksa o zaman ne yazık ki o fotoğrafları değerlendiremiyoruz.

Siz aslında cansız bedenlere canlıların söyleyemediklerini esprili söyleterek, laf sokturarak bir çok insana dolaylı yolla terapi de sağlamış oluyorsunuz! Nasıl yorumlar alıyorsunuz? Mesela ben size röportaj teklif ettim. Var mı paylaşabileceğiniz ilginç örnekler?

Röportaj teklifleri, kitap çıkaralım teklifleri, arkadaş gruplarına çağıranlar, sergilere çağıranlar oluyor. Bu saydıklarım gibi çok güzel teklifler alıyoruz. Bir de heykeltıraş arkadaşlar heykel hediye etmek istiyor ama bunu da biz kabul etmiyoruz. Düşünmeleri bile yeterli bizim için. 

Sadece fotoğraf olarak mı devam edecek paylaşımlar?

İlerleyen zamanlarda ufak videolar deneyebiliriz, belki bir YouTube kanalı da açabiliriz. Bunlar takipçilerimizin tepkisine ve isteğine bağlı bir şekilde olacak ya da olmayacak bir durum.

 

Şimdiden kitap teklifleri almaya başlamışsınız? Heykel Kafası hesabı kitap olacak mı?

Çok iyi bir kitap olacağına inanırsak olabilir ama Heykel Kafası bir kitap çıkarırsa bu kitap ticari bir amaç için satılmaz.

Asıl işiniz olan Hair of İstanbul ile de mutsuz kafaları mutlu ediyorsunuz dersek yanlış olmaz. Bu işinizden de biraz bahseder misiniz?

Hair of Istanbul sosyal medyanın gücünü kullanarak dünyanın dört bir yanından insanları ülkemize getiren ve onlara çok iyi hizmet veren bir marka oldu. Brezilya’dan ülkemize kimse gelmezken oradan bir kaç YouTuber arkadaş getirdik ve mükemmel bir akım başladı. Brezilya’dan yüzlerce insan farklı kliniklere geliyor artık ülkemize. Yaptığımız sosyal medya çalışmalarıyla son zamanlarda Amerika’dan gelen insanlarda ciddi bir artış oldu. Dünya yıldızlarını karşınızda görüyorsunuz, dünyanın bir ucundan gelen insanlar hizmet almak için ülkenize geliyor. Bunlar bizim için gurur verici bir durum. Ekipçe işimize aşığız diyebiliriz.

Peki Heykel Kafası gibi zeka kokan farklı instagram hesapları oluşturmak gibi farklı fikirler var mı ufukta? 

Sosyal medyayı kullanmak, yönetmek inanın çok zor bir iş ve biz yönettiğimiz sayfaların kusursuz olmasını istediğimiz için daha da zor. Gerçekten vaktimiz olursa ve mükemmel olacağına inanacağımız sayfalar aklımıza gelirse neden olmasın diyebiliriz ama yakın zamanda Heykel Kafasını geliştirmek dışında bir planımız yok.

 

 

Gazeteci, yazar, kahkaha terapisti, masal anlatıcısı, masallarla dans eğitmeni... Keyfi çizer (Instagram @artbyseba Fotoğraf çekmeyi sever... Serbest olarak gazeteciliğini hala sürdüren Sebahat Bağbars 13 yıl hizmet verdiği PR Marka Danışmanlığı mesleğine 2017 yılında ara verdi. Birçok sosyal sorumluluk projesine destek vermekte ya da bizzat yürütmektedir. Bağbars 2019 yılından bu yana New York'ta yaşamaktadır.