Müşteri memnuniyeti!

Çocukluğumda ben dışişleri bakanı ablam içişleri bakanıydı…

Yani ben dışarıda ne iş varsa koşturan, yapan, ablam da içeri işlerinde annemin bir numaralı yardımcısıydı…

İnsan ilişkilerimin çok kuvvetli olmasını da sanırım çocukluktaki dışişleri bakanlığıma bağlamalıyım…

O günlerden kalan bir sürü güzel anım var çünkü müşteri memnuniyeti denen şeyi ilk mahallenin esnafından öğrenmiştim…

Kocaman iyi ablalar, kocaman abiler, amcalardı benim için onlar…

Sevdiklerim de vardı sevmediklerim de elbet…

Ki ben de insan severliği abartmış biri olarak hala sahibini, çalışanını sevmediğim biri varsa asla adımımı atmam o dükkândan… İş hayatını katmıyorum maalesef bazen öyle insanlarla muhatap olmak ve o muhataplığı sürdürmek zorunda kalıyorsunuz ki! İşte benim ömrümden ömür alan anlar o zamanlar”

 

Neden böyle nostaljik bir giriş yaptım dersek…

Müşteri memnuniyetinin ya da memnuniyetsizliğinin nasıl yönetileceğini bilen çocukluğumun esnafına bir selam çakıp gireyim konuya…

 

7799721

İnternet alışverişinde müşteri memnuniyeti…

Çekinerek yapsam da bizim için üretilen önlemleri dikkate alarak ara ara ben de internetten alışveriş yapan biriyim…

Şükür şu ana kadar da bir şey yaşamadım…

Pardon kötü bir şey yaşamadım…

İyi bir şey!

Evet, iyi bir hatta birkaç şey yaşadım ama bu yaşadığımı, samimiyeti kalpten hissettiğim için de kaleme almak istedim.

Ben sadece kötü şeyler yaşandığında kaleme sarılan bir insan hiç olmadım. Üşenmem memnun kaldığım bir mekân, bir insan, bir an olduğu zaman gider, form doldurulacaksa form, şefine aktarılacaksa aktarma, mail atılacaksa atma kısacası ne gerekiyorsa yaparım… Hatta kötü şey yaşadığımda bile hemen şikayete yeltenmem, vardır bir sıkıntısı der geçer ya da araya aracı koymadan direk saçına dalarım:))))

 

İşte bu yazıyı da çok uzaklarda bana çocukluğumdaki iyi, nazik, kibar ve tok gözlü bakkal, manav, eczacı, kasap ne kadar esnaf varsa hatırlatan www.rafevi.com ailesine adıyorum…

 

www.kliksa.com’dan yaptığım ve kendi hatam nedeniyle yanlış verdiğim sehpa siparişim için önce yetkili firmayı aradım. Çok kibar bir şekilde beni www.rafevi.com’a yönlendirdiler.

 

Önce kızdım onlara…O gün işim başımdan aşkın, firma Kayseri’de… Sitede Kayseri numarası dışında numara yok! Hayda dedim şimdi Kayseriyi ara, müşteri ilişkileriyle boğuş. İstemeye istemeye aradım. Telefona çıkan beyefendiden görüşmenin çetin ve vukuatlı geçeceği inancıyla bir cep numarası istedim. Karşımda kibar bir bey… Muhatabım ilk etapta telesekreter olmayınca bir oh çektim tabi. Numarasını verdi. Aradım! Başladım derdimi anlatmaya!

 

Hata benim, yanlış rengi işaretlemişim, istese kusura bakmayın der kapar, öyle yapmadı!

 

Adımı sordu, “Sebahat hanım siz bizi seven bir müşterimizsiniz diğer siparişiniz olan dolabınızda hazırlanıyor yolda” dedi.

 

Şaşırdım, “hangi siparişim?” dedim.

 

Farklı bir siteden aldığım dolap da onlarınmış meğer…

 

Daha bir sürü incelik…

 

Müşteri memnuniyetini adabıyla hatta çocukluğumdaki nostaljik tadıyla bana yardımcı oldular…

 

Karşımdaki kişinin Rafevi’nin ortaklarından Sayın Hamit Ebeş olduğunu anladığımda benim ortada çözülecek bir sorunum kalmamıştı.

 

Sözün özü… İşini iyi yapan, kalpten yapan insanları taktir etmek gerek..

 

Aldığım ürünlerden de ayrıca çok memnunum…

 

Çocukluğundan beri insan biriktirmeyi hayatının merkezine koyan biri olarak yollarımın güzel insanlarla kesişmesini seviyorum…

 

Tekrar teşekkürler Rafevi ailesi…

http://www.rafevi.com/

www.facebook.com/rafevicom

Rafevi hakkında daha fazla bilgi için tıklayın…

 

 

 

 

Gazeteci, yazar, kahkaha terapisti, masal anlatıcısı, masallarla dans eğitmeni... Keyfi çizer (Instagram @frommyherat_sb) Fotoğraf çekmeyi sever... Serbest olarak gazeteciliğini hala sürdüren Sebahat Bağbars 13 yıl hizmet verdiği PR Marka Danışmanlığı mesleğine 2017 yılında ara verdi. Birçok sosyal sorumluluk projesine destek vermekte ya da bizzat yürütmektedir. Bağbars 2019 yılından bu yana New York'ta yaşamaktadır.